Výhody využívania kolaboratívnych robotov

Posledné roky sa priemysel výrazne posúva vpred a zažíva mnohé inovácie vrátane zavádzania priemyslu 4.0. Spolu s technickými inováciami sa čoraz viac hľadí na zvýšenie produktivity, efektivity výroby a minimalizáciu nákladov. Jedným z riešení sú práve kolaboratívne roboty. Spoľahlivo a rýchlo vykonajú operácie v kooperácii s operátormi, alebo obslúžia stroje.

Programovanie nebolo nikdy jednoduchšie

Programovanie štandardných robotov vyžaduje hĺbkové znalosti programovania a robotiky. Na rozdiel od nich sa coboty programujú omnoho jednoduchšie prostredníctvom učenia nových operácii operátorom, drag & drop programovaním v softvéri s 3D simuláciou pomocou funkčných blokov alebo učením nových pozícii a sekvencií pohybov.

Rýchla integrácia a flexibilita

Integrácia robotov štandardne zaberie mnoho času. Vďaka jednoduchému nastaveniu sú coboty dokonale flexibilné a integrácia pre nové úlohy je možná rádovo v desiatkach minút. Flexibilitu oceníte najmä pri potrebe zmeniť operáciu, ktorú kolaboratívny robot vykonáva alebo premiestnenie v rámci výroby.

Cobot je rýchlejší a presnejší ako ľudia

Vďaka využívaniu najmodernejších technológií sú coboty extrémne presné. Coboty z dielne Mitsubishi Electric dokážu opakovať úlohy s presnosťou až 0,03 mm. Na rozdiel od operátorov nedochádza vplyvom únavy k chybovosti výroby alebo nedostatočnej kvalite. Operátor vplyvom ľudského faktora napríklad pri skrutkovaní nedodrží vždy predpísaný moment, zatiaľ čo cobot dokáže skrutkovať omnoho rýchlejšie a konzistentne s požadovaným momentom.

Kolaborácia uľahčí prácu operátorov

Primárnou úlohou kolaboratívnych robotov nie je nahradenie ľudí, ale kolaborácia s operátormi, aby za nich vykonávali nebezpečné a namáhavé úkony. Dôsledkom toho mení práca operátora charakter a môže vykonávať menej vyčerpávajúce úkony. Vo výrobe je ideálna kombinácia pracoviska cobota s operátorom pre dosiahnutie väčšej efektivity. Skvelým príkladom spolupráce je kontrola kvality a skrutkovanie dielov, ktoré operátor zloží.

Zvýšenie produktivity a optimalizácia nákladov

Hlavným cieľom každej firmy je optimalizácia nákladov. Teda dosiahnutie cieľov v minimalizácii výrobných nákladov a zaistenie maximálnej produktivity. V rámci optimalizácie je zároveň dôležité minimalizovať chybovosť, ktorej následkom vznikajú neželané náklady a prestoje,  ktoré majú negatívny vplyv na produktivitu.

Kolaboratívne roboty ponúkajú riešenie, ktoré posunie optimalizáciu procesov a nákladov k stanoveným cieľom. Napriek tomu vyžaduje takéto riešenie investíciu, ktorej návratnosť sa prejaví už za obdobie jedného roka. V dlhodobom horizonte použitie cobotov ušetrí množstvo nákladov a umožní dosiahnutie väčšieho zisku.

Pre viac informácií o kolaboratívnych robotoch a integrácii nás prosím kontaktujte emailom na simap@simap.sk alebo na tel. čísle +421 910 920 789.

V našej ponuke nájdete široké spektrum robotov, od základnejších verzií 6-osých a SCARA robotov po vysokovýkonné, rýchle a presné 6-osé a SCARA roboty.